Co je pupeční kýla a jak u dětí vzniká?

Pupeční kýla je vrozený defekt v oblasti pupku, kudy ze stěny břišní otvorem krytým kůží prolabuje střevní klička.

Kdy je nutná operace pupeční kýly?

Nejvhodnější doba pro operaci pupeční kýly je od 4 let. Dříve operujeme pupeční kýly, pokud dělají obtíže (např. bolesti v oblasti pupku).

Co se děje před operací pupeční kýly?

1-2 týdny před operací udělá dětský praktický lékař předoperační vyšetření. V den operace přijde dítě ráno nalačno (nejí od půlnoci).

Jak probíhá operace pupeční kýly na našich pražských klinikách?

Kýly operujeme v rámci jednodenní chirurgie na Klinice na pražských Malvazinkách. Během dopoledne přijdete s Vaším malým pacientem, bez zbytečného čekání si bere dítě z náruče rodiče anesteziolog rovnou na sál, dítě uspí inhalační anestezií (hrají si spolu na potápěče). V celkové anestezii se provede řez pod pupkem, vypreparuje se otvor (defekt) v břišní stěně a chirurgicky uzavře. Cílem je odstranění pupeční kýly a zpevnění místa pupeční jizvy a prevence možných komplikací. Po operačním výkonu je pacient s rodiči na pooperačním pokoji cca 2-3 hodiny. Pokud je pacient v pořádku, odchází s rodiči domů týž den odpoledne.

Jak a jak dlouho probíhá rekonvalescence po operaci a na co si dávat pozor?

Týden po operaci je vhodný klidový režim. Dítě lze jen sprchovat, nekoupat dlouho ve vaně. Malá procházka nevadí. Sportovat by dítě nemělo 4 týdny po operaci.