Co je tříselná kýla, jaké jsou její příčiny a projevy u dětí a novorozenců?

Kýla je vyklenutí nástěnné pobřišnice (blány krycí dutinu břišní zevnitř) skrze oslabené místo v břišní stěně. Jedno z nejčastějších míst výskytu kýly je oblast třísla – kýla tříselná nad tříselním vazem. Kýly jsou u dětí většinou vrozené.

Jaké jsou projevy tříselné kýly u dětí?

Většinou si rodiče všimnou vyklenutí v třísle velikosti švestky nebo mandarinky. Někdy si dítě stěžuje na bolest v třísle. Kýla ale nemusí způsobovat žádné obtíže.

Jaké jsou způsoby operace tříselné kýly u dětí?

V třísle je veden cca 2-3 cm řez, otevře se tříselný kanál a podváže se vak kýly. Poté se tříslo a rána opět zašije. Operace probíhá v celkové narkóze.

Jak operace kýly probíhá na našich klinikách?

Kýly operujeme v rámci jednodenní chirurgie na Klinice na pražských Malvazinkách. Během dopoledne přijdete s Vaším malým pacientem, bez zbytečného čekání si bere dítě z náruče rodiče anesteziolog rovnou na sál, dítě uspí inhalační anestezií (hrají si spolu na potápěče). Po operačním výkonu je pacient s rodiči na pooperačním pokoji cca 2-3 hodiny. Pokud je pacient v pořádku, odchází s rodiči domů týž den odpoledne.

Co lze dělat po operaci a čemu se naopak vyhýbat?

Kýly operujeme v rámci jednodenní chirurgie na Klinice na pražských Malvazinkách. Týden po operaci je vhodný klidový režim. Dítě lze jen sprchovat, nekoupat dlouho ve vaně. Malá procházka nevadí. Sportovat by dítě nemělo 4 týdny po operaci.

Bolí jizva po operaci?

Kýly operujeme v rámci jednodenní chirurgie na Klinice na pražských Malvazinkách. Proti bolesti dostávají naši pacienti analgetika. Většina dětí snáší operaci velmi dobře.