Co znamená retence varlete a jak může ovlivnit život dítěte?

Retencí varlete nazýváme stav, kdy varle nesestoupilo do šourku a zůstalo zadrženo v břišní dutině nebo v tříselném kanále. Pokud se varle operačně nestáhne do šourku do cca 1,5 roku věku dítěte, může být významně ovlivněna jeho reprodukční schopnost. Operace je nutná i z důvodu vyšší pravděpodobnosti nádorového bujení, pokud by varle zůstalo v břišní dutině.

Jak je možné nesestoupené varle léčit a jak probíhá diagnóza?

Na sestup varlete do šourku je možné čekat do 6.měsíce věku dítěte (u předčasně narozených chlapců déle). Po 6 měsících věku je léčba pouze chirurgická. Diagnózu stanoví palpačně dětský chirurg, kdy nenalezne varle v šourku. Ultrazvuk je v tomto případě jen doplňkové vyšetření a není vždy před operací nutné.

Jaký je postup operace retence varlete na našich klinikách?

V celkové anestezii se provede řez v třísle, ozřejmí se varle a semenný provazec. Varle se stáhne tříselným kanálem do šourku a z řezu na šourku se zajistí na místě několika stehy, zastaví se krvácení a vzniklá rána se sešije několika vstřebatelnými stehy.

Zůstane po operaci nesestoupeného varlete jizva a jak probíhá hojení?

Po operaci nesestouplého varlete zůstane jizva v třísle (cca 2-3cm) a na šourku cca 2 cm. Jizvy se u takto malých dětí hojí velmi dobře a v dospělosti nejsou viditelné. Všechny rány šijeme plastickým stehem s výborným kosmetickým efektem.

Jaká jsou omezení a postup po operaci?

Je vhodné s dítětem aktivně nesportovat 4 týdny po operaci a nenechávat je sedět obkročmo (na houpačce, na odrážedle…). Bazén doporučujeme až měsíc po operaci.