V čem spočívá obřízka u novorozenců?

Obřízku novorozenců na našem pracovišti provádí tým zkušených dětských chirurgů metodou PlastiBell. Jedná se o jednu z nejčastěji používaných metod na světě pro novorozeneckou obřízku, protože je velmi rychlá a nabízí výborný kosmetický efekt. Výkon je prováděn v lokální anestezii, není potřeba pacienta k výkonu uvádět do celkové narkózy. Plastibell je průhledný plastový kroužek s hlubokou drážkou po obvodu určený k obřízce u dětí. Kroužek se umístí na hlavu penisu během 5-10 minutového chirurgického výkonu a se zbytkem předkožky odpadne během 3 až 8 dnů. Vhodná doba k provedení tohoto typu obřízky je během prvního měsíce života, max. do 3 měsíců věku. Po 3 měsících věku lze obřízku provést jen v celkové narkóze.

Jaký je rozdíl mezi částečnou a úplnou obřízkou?

Částečná obřízka spočívá v odstranění pouze zúžené části předkožky (část předkožky tedy zbyde a částečně kryje žalud), zatímco u celkové obřízky je obnažen celý žalud. V souladu se světovými trendy však částečnou obřízku příliš nedoporučujeme – v případě původně zúžené části předkožky může docházet k dalšímu jizvení a je lepší předkožku odstranit celou.

Jaké jsou výhody obřízky a proč se u chlapců dělá?

Obřízka je pro velkou část světové populace běžným rituálem po narození. Je součástí historie a zvyků daného národa, provádí se z náboženských nebo z hygienických důvodů. Ze zdravotního hlediska muž po celkové obřízce nepřenáší HPV viry a jeho partnerky mají statisticky nižší výskyt nádorů děložního čípku. U těchto pacientů se eviduje i nižší výskyt nádorů penisu.

Kde obřízky v Praze provádíme?

Obřízky pacientů do 3 měsíců provádíme na pracovišti dětské chirurgie na adrese Opatovská 11, Praha 4. U dětí starších třech měsíců pak provádí obřízku v celkové narkóze zkušený tým anesteziologů a dětských chirurgů na Klinice Malvazinky, Praha 5.

Jak probíhá dětská obřízka u novorozenců na naší klinice?

Pacient ve věku od 3 týdnů do 3 měsíců přijde s rodiči k výkonu ideálně 2 hodiny lačný. Výkon je proveden v lokální anestezii, ihned po výkonu ho maminka nakojí/ev. podá umělé mléko. Po 20 minutách může s rodiči odjet domů. Celý pobyt na našem pracovišti trvá cca 40 minut.

Jak se před operací připravit?

Je vhodné přijít s pacientem, který je 2 hodiny lačný. Při výkonu by mohl mléko zvracet. Ihned po výkonu se chlapec nakrmí. S sebou k výkonu je potřeba čistá plena.

Jak se obřízka hojí a je hojení či operace samotná bolestivá?

Po cca 4-8 dnech kroužek se zbylou částí předkožky postupně odpadne. Obřízka se hojí velmi dobře. Operace je prováděna v lokální anestezii, pacienta nebolí. Po operaci lze pacientovi první den podat Paralen proti bolesti, ale z naší zkušenosti ho většina pacientů vůbec nevyžaduje.

Jaká omezení platí po operaci?

O miminko se po operaci pečuje stejně jako před ní. Jediné omezení je koupání. Pacienta týden po výkonu doporučujeme pouze sprchovat. Koupání v bazénu je vhodné až po měsíci od výkonu.